مدیریت استرس


آیا تابحال در حین یک مصاحبه کاری یا یک فیلم ترسناک، احساس کرده اید که دستانتان عرق کرده اند و یا   ضربان قبلتان افزایش یافته است؟
پس حتما می دانید که استرس در ذهن و بدن چگونه تجربه می شود 
 

چه کسانی به مدیریت استرس نیاز دارند ؟

متقاضیان استفاده از این خدمت، طیف وسیعی از افراد و گروه ها در جامعه را در بر خواهد گرفت، از جمله دانشجویان و دانش آموزانی که هنگام تحصیل، تحویل پروژه ها و امتحانات، سطح بالایی از استرس را تجربه می کنند و بدین صورت بازدهیشان کاهش یافته و عملکرد مورد انتظار را از خود نشان نمی دهند؛ سازمان ها و بیزنس های مختلف که کارکنانشان، از مدیران تا کارگران و کارمندان، در هنگام کار و به دلایل گوناگون (همچون نوسانات ارزش سهام و ارز) دارای سطوح بالایی از استرس هستند؛ ورزشکارانی که در زمان های منتهی به بازی های حساس، دچار استرس مخرب می شوند و قادر نیستند حداکثر عملکرد مطلوب را از خود نشان دهند و هر فردی که به هر دلیلی استرس، زندگی اش را مختل کرده است می تواند از این خدمت استفاده کند.

روش های مدیریت استرس

تکنیک های مدیریت استرس متنوعی توسط روانشناسان و حتی فلاسفه ارائه شده اند که از میان آن ها درمان شناختی، مدیتیشن، فعالیت ورزشی، موسیقی درمانی، ذهن آگاهی و بیوفیدبک را می توان نام برد.

ذهن آگاهی
ذهن آگاهی فرآیند روانشناختی توجه به رویدادهایی است که در زمان حال در حال به وقوع پیوستن هستند. می توان با روش های مختلفی از جمله مدیتیشن و دیگر تمرینات مربوطه، به ذهن اگاهی دست یافت که روانشناسان و روانپزشکان از آن در درمان یا بهبود مشکلات روانی مختلف از جمله استرس، اضطراب، افسردگی، اعتیاد و حتی پیشگیری از وقوع این شرایط بهره می جویند. 

بیوفیدبک
بیوفیدبک به فرآیند به دست آوردن آگاهی از عملکردهای فیزیولوژیک بدن گفته می شود که با ارائه اطلاعات درباره نحوه کارکرد سیستم های مختلف و مشاهده آن ها توسط ابزارهای مخصوص، به فرد کمک می کند تا امکان دستکاری یا کنترل آن ها را به خواست خود به دست آورد. 

استرس چیست ؟

آیا تابحال در حین یک مصاحبه کاری یا یک فیلم ترسناک، احساس کرده اید که دستانتان عرق کرده اند و یا ضربان قبلتان افزایش یافته است؟ پس حتما می دانید که استرس در ذهن و بدن چگونه تجربه می شود. همه ما در موقعیت های مختلف زندگی استرس را حس کرده ایم، چیزی که برای بیشتر افراد و در اغلب اوقات تجربه ناخوشایندی است که باعث اختلال در امور می شود. اما گاهی هم می تواند مفید واقع شود، مثلا هنگامی که می خواهید خود را برای نواختن قطعه ای پیانو در حضور یک جمع و یا حتی مصاحبه شغلی آماده کنید. استرس، با ریشه ای تکاملی و به منظور دست و پنجه نرم کردن با موقعیت های خطیر با استراتژی "ستیز یا گریز"، امروزه سیستم اتونومیک یا هشدار بدن با ترشح هورمون های مخصوص و دیگر واکنش های فیزیولوژیک، در موقعیت های خاصی واکنش مشابه از خود نشان می دهد که این پاسخ می تواند سلامتی فرد را به خطر بیندازد. از اینرو، تلاش برای مدیریت استرس، علاوه بر بهبود سلامتی، می تواند باعث افزایش بهره-وری شخص در امور شود.

مدیریت استرس چیست ؟

مدیریت استرس بر این اصل بنا شده است که استرس، یک پاسخ مستقیم به عامل استرس زا یا محرک نیست، به عبارتی دیگر، عوامل بیرونی توانایی تولید استرس در درون فرد را ندارند، بلکه تاثیر آن عوامل است که توسط ادراکات، ظرفیت ها و فهم فرد مورد وساطت قرار می گیرد و بدین صورت قابل تغییر بوده و می توان آن را کنترل نمود.
برای مدیریت استرس، مدل های متنوعی ارائه شده است که از جمله آن ها می توان به مدل تعاملی و مدل سلامت درونی اشاره کرد. در مدل تعاملی، فرد عامل استرس زا را نسبت به مهارت های سازگاری خویش ارزیابی نموده و به این نحو، تمرکز بجای محرک خارجی، به منابع درونی فردی و نحوه تعامل این دو منعطف می گردد. در مدل سلامت درونی، تاکید بر عدم وجود محرک خارجی در ایجاد استرس، مشابه با مدل تعاملی است، اما تفاوت آن در تمرکزش بر فرآیندهای تفکر است که پاسخ ها را به شرایط استرس-زای احتمالی تعین می کنند.

در بخش نوروسایکوتراپی کلینیک آرامش تهران، به منظور توانمدسازی افراد جهت مدیریت استرس، از روش نوین تلفیق بیوفیدبک و تمرینات ذهن آگاهی استفاده می شود که این شیوه درمانی برای اولین بار در ایران در این کلینیک به کار گرفته می شود

گذری کوتاه بر مفهوم مدیریت استرس


در این کلیپ به صورت کوتاه و مختصر و البته بنیادین با مفهوم مدیریت استرس آشنا خواهید شد
توصیه می کنیم این کلیپ کوتاه را از دست ندهید 

جهت استفاده از خدمات مدیریت استرس می توانید به کلینیک آرامش مراجعه نمایید. جهت جلوگیری از اتلاف وقت پیشنهاد می شود، پیش از مراجعه نسبت به رزرو اینترنتی اقدام نمایید تا پیش از حضور شما در کلینیک متخصصین و مشاورین مرکز آماده ارائه خدمات با شما باشند.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را ارسال نمایید.

درباره ما

کلینیک چند تخصصی درد آرامش، ارائه کننده خدمات پیشگیری و درمان دردها و بیماری ها با استفاده از روش های طب سنتی، طب مدرن، خدمات طب سوزنی، مشاوره تغذیه، مشاوره روان شناسی و آروماتراپی و کلینیک تخصصی آلرژی. این کلینیک به صورت تخصصی خدمات درمان بیماری میگرن را در یک پکیج کامل درمانی همه جانبه ارائه می نماید. در کلینیک آرامش شما می توانید از خدمات آنالیز تخصصی بدن توسط دستگاه های بادی آنالیز و QRMA بهرمند شوید و یا با متخصصین نوروسایکوتراپی در زمینه هایی چون مدیریت استرس مشاوره تخصصی داشته باشید. در این کلینیک برخی درد های عضلانی و عصبی شما توسط روش های طب سوزنی درمان شده و یا می توانید توسط بخور های گیاهان دارویی تجربه لذت بخش بخور درمانی را در کلینیک آرامش داشته باشید. در اتاق بخور کلینیک، درمان سینوزیت، درمان سرماخوردگی، درمان آلرژی، اختلالات مجاری تنفسی، بسیاری از آشفتگی ها روحی، روانی، سردرد ها و حتی میگرن امکان پذیر است. کلینیک آرامش طب سنتی را به صورتی کاملا علمی در کنار پزشکی نوین قرار داده تا آرامش را به شما هدیه کند.

جستجو