روان درمانی و مشاوره روانشناسی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بطور کلی، «رواندرمانی» یا «سایکوتراپی» (psychotherapy) یعنی استفاده از روش های تأیید شده و معتبر علم روانشناسی برای کاهش مشکلات رفتاری و بهبود رنج های فکری و احساسی. عنوان «مشاوره روانشناسی» (Psychological counseling) نیز معمولاً در موادی به کار می رود که شما اختلال عمده ای احساس نمی کنید، اما برای بهبود کیفیت زندگی خود و یا تصمیم گیری در موارد مشخصی قصد دارید از مهارت ها و تمرینات روانشناختی استفاده کنید. به هر حال در همه این موارد، روانشناس با بهره گیری از قوانین حاکم بر رفتار و فرایندهای ذهنی به شما کمک می کند تا در مواجهه با شرایط مختلف بیرونی (محیط و افراد پیرامون) و درونی (احساسات و افکار)، سبک رفتاری مفیدتری را اتخاذ کنید، و زندگی پویاتر، مولدتر و بانشاط تری داشته باشد.

 

آیا «روانشناس» با «روانپزشک» فرق دارد؟


معمولاً دو اصطلاح «روانشناس» (psychologist) و «روانپزشک» (psychiatrist) با هم اشتباه گرفته می شود. روانشناس کسی است که در مورد «مطالعه علمی رفتار و فرایندهای ذهنی» تحصیل کرده است. کار روانشناس انجام رواندرمانی و مشاوره روانشناسی است. به عبارتی، روانشناس به شما کمک می کند مهارت های لازم در تنظیم رفتار، عادت ها، روابط بین فردی افکار و احساسات خود را بدست آورید. اما «روانپزشک» (یا به اصطلاح، متخصص اعصاب و روان) کسی است که در رشته پزشکی تحصیل کرده است، و پس از پایان دوره پزشکی عمومی، دوره تخصص خود را در زمینه درمان اختلالات روانی گذرانده است. درمان های پزشکی اختلالات روانی (از قبیل دارودرمانی، شوک درمانی و ...) در صلاحیت روانپزشک قرار دارد.

 

چه کسی صلاحیت انجام مشاوره روانشناسی را دارد؟


خدمات روانشناختی باید توسط روانشناسانی ارائه شود که از مهارت تخصصی کافی در این زمینه برخورداد هستند. در همین راستا، روانشناسان برای موظف هستند برای انجام رواندرمانی و مشاوره حتماً از «سازمان نظام روانشناسی و مشاوره» مجوز دریافت کنند. به همین منظور، این سازمان متقاضیانی را که دارای مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) یا دکتری (PhD) روانشناسی یا مشاوره هستند، از نظر مهارت های حرفه ای مورد ارزیابی دقیق قرار می دهد و به واجدین شرایط «پروانه صلاحیت تخصصی» ارائه می دهد.

 

روانشناسی و درد


پژوهش های سال های اخیر نشان داده است که دردهای مختلف دارای ابعاد مختلف بدنی، روانی، اجتماعی و فرهنگی است. به همین سبب، امروزه درمان دردهای مزمن تنها شامل روش های پزشکی و دارویی نیست، و در مراکز درمانی پیشرفته درد، مداخلات در این زمینه به صورت چندتخصصی (Multi-disciplinary) ارائه می-شود. یکی از این حوزه های تخصصی «روانشناسی درد» (Pain psychology) است. به طور کلی، دردها، بویژه دردهای مزمن، فقط نوعی احساس بدنی نیستند، بلکه ارتباطی دوسویه با رفتارها، هیجانات و افکار و روابط فرد دارند؛ به این معنا که از یک سو درد موجب تغییرات در سطح رفتارها، هیجانات و افکار و روابط فرد می شود، و سوی دیگر رفتارها، هیجانات و افکار و روابط فرد بر احساس درد او تأثیرگذار است. مواردی مثل شرایط خُلقی، استرس های محیطی، سبک های مقابله ای، فرایندهای توجه، حافظه، یادگیری ها و تجارب قبلی و غیره ... با درد مزمن ارتباطی دوسویه و پیچیده دارد. بنابراین، برای مدیریت کارآمد دردهای مزمن، علاوه بر درمان های پزشکی، توجه تخصصی به این فرایندها نیز ضروری است.
در میان رویکردهای مختلف روانشناسی، بیشترین شواهد پژوهشی در این زمینه، در مورد اثربخشی رفتاردرمانی شناختی بدست آمده است. بویژه در سال های اخیر «نسل سوم درمان های شناختی و رفتاری» در این حوزه دستاوردهای قابل توجهی داشته است. این رویکرد درمانی مبتنی بر فرایند های انعطاف روانشناختی است، و بر تحلیل رفتار بالینی (CBA)، و مهارت های پذیرش و ذهن آگاهی (Mindfulness) تأکید دارد.

 

خدمات روانشناسی در کلینیک آرامش


در کلینیک آرامش خدمات تخصصی روانشناختی با هدف ارتقاء کیفیت زندگی درمان جویان ارائه می شود. بطور خلاصه، این خدمات شامل موارد زیر است:
- ارزیابی روانشناختی: اجرای تست های روانشناختی استاندارد و انجام مصاحبه با روانشناس جهت اجرای تحلیل رفتار بالینی برای طراحی
- رواندرمانی و مشاوره فردی: اجرای فنون درمانی، آموزش مهارت های روانشناختی و ارائه تمرینات خانگی با رویکرد رفتاردرمانی نسل سوم. این آموزش ها شامل طیف وسیعی از فنون رفتاری، از جمله تمرینات ذهن آگاهی، روش های تنظیم هیجان، روش های کاهش عادت های ناکارآمد (مثل رفتارهای اجتنابی و واکنشی)، و طراحی رفتارهای هدفمند و ارزش مدار است. این دوره ها معمولاً شامل 4 تا 20 جلسه یک ساعته است که متناسب با ارزیابی اولیه درمانجو طراحی و برگذار می شود. فاصله جلسات 1 یا دو هفته تنظیم می شود.
- گروه درمانی و مشاوره گروهی: محتوای این جلسات تقریباً مشابه جلسات مشاوره فردی است، اما از نظر زمان هر جلسه حدود 2 ساعت به طول می انجامد. هر گروه معمولاً شامل 8 تا 15 نفر درمانجو به همراه یک روانشناس است. مهمترین مزیت این روش، گروهی بودن آن است. در گروه درمانی افراد فرصتی ویژه پیدا می کنند تا با هدایت روانشناس از تجارب افرادی در شرایط مشابه با آنها را دارند استفاده کنند، و به این روش می توانند مهارت بیشتر و عمیق تری پیدا کنند.

 

 

خدمات تخصصی روانشناسی
کلینیک آرامش 


ارزیابی روانشناختی:

 اجرای تست های روانشناختی استاندارد و انجام مصاحبه با روانشناس جهت اجرای تحلیل رفتار بالینی

رواندرمانی و مشاوره فردی:

 اجرای فنون درمانی، آموزش مهارت های روانشناختی و ارائه تمرینات خانگی با رویکرد رفتاردرمانی نسل سوم.

گروه­ درمانی و مشاوره گروهی:

 استفاده از تکنیک های روان درمانی گروهی جهت افزایش توانایی افراد در یادگیری بیشتر و عمیق تر مهارت ها

 


 

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را ارسال نمایید.

درباره ما

کلینیک چند تخصصی درد آرامش، ارائه کننده خدمات پیشگیری و درمان دردها و بیماری ها با استفاده از روش های طب سنتی، طب مدرن، خدمات طب سوزنی، مشاوره تغذیه، مشاوره روان شناسی و آروماتراپی و کلینیک تخصصی آلرژی. این کلینیک به صورت تخصصی خدمات درمان بیماری میگرن را در یک پکیج کامل درمانی همه جانبه ارائه می نماید. در کلینیک آرامش شما می توانید از خدمات آنالیز تخصصی بدن توسط دستگاه های بادی آنالیز و QRMA بهرمند شوید و یا با متخصصین نوروسایکوتراپی در زمینه هایی چون مدیریت استرس مشاوره تخصصی داشته باشید. در این کلینیک برخی درد های عضلانی و عصبی شما توسط روش های طب سوزنی درمان شده و یا می توانید توسط بخور های گیاهان دارویی تجربه لذت بخش بخور درمانی را در کلینیک آرامش داشته باشید. در اتاق بخور کلینیک، درمان سینوزیت، درمان سرماخوردگی، درمان آلرژی، اختلالات مجاری تنفسی، بسیاری از آشفتگی ها روحی، روانی، سردرد ها و حتی میگرن امکان پذیر است. کلینیک آرامش طب سنتی را به صورتی کاملا علمی در کنار پزشکی نوین قرار داده تا آرامش را به شما هدیه کند.

جستجو